Exkluzivní vstupy z výpravy na K2
Exkluzivní vstupy z výpravy na K2

Na "Člověče, nezlob se!" nezbyl čas

13. 8. 2014

Celkový dojem z expedice neutváří jen technické detaily a podrobnosti o průběhu výstupu. Skládá se i z maličkostí. I horolezec si totiž kromě dřiny musí občas hrát, zpívat a dát si studené pivo.

Hráli jste letos v base campu zase Člověče, nezlob se!, nebo jste si našli jinou oblíbenou zábavu?

Hele to byl takovej frmol, že jsme nehráli nic. Kluci, co vím, si dali pár partií šachu, ale jinak žádný společenský hry neprobíhaly, protože jsme fakt nestíhali. Furt jsme někam lezli nebo se přesouvali. Když jsme šli do base campu, byli jsme 8 dní na cestě, každý den jinde, vycházeli jsme v pět hodin ráno a někdy dorazili na místo přespání třeba až v jedenáct v noci. Miska si nepřečet jedinou knížku a já jsem letos nenapsal jedinej mail.

Je horší jet po Karákorám Highway nebo ujít 100 km po svých do base campu?

Mmm horší je Karákorám Highway. Je to pakárna. To se nejede pohodlným autem nebo autobusem, ale je to cesta v prachu, v pětačtyřiceti stupních a bez studenýho piva. I když my jsme měli luxus – vymohli jsme si autobus, kde jsme si mohli lehnout aspoň napříč. No hrozný. Zlatá D1.

Jaké myšlenky se tak člověku při výstupu honí hlavou? Dokáže vůbec myslet na něco jiného, než na to, co dělá?

Jasně, dokáže. My se při výstupu pohybujeme daleko od sebe a sami. Jeden má čas promyslet si kdeco. Ale nejsem žádnej velkej filosof. Dost často člověku utkví v hlavě jen nějaká melodie, kterou si furt dokola brouká. Nebudu vám teď říkat konkrétní příklad, protože hrozí, že si to zas všichni budem zpívat.

Co si Radek při výstupu brouká se (naštěstí) nedozvíme, ale rozhodně jsme zase o něco moudřejší. Kdo ví, možná si teď nejeden z nás začne vážit českých silnic ;)

Aktuální informace

Návrat do normálu

18.8.2014

Expedice je za náma a všechny radovánky a formality, které na mě čekaly po příletu do Prahy, mám taky úspěšně za sebou. Pokud existuje něco jako „normál“, tak se tam teď vracím. Veškerý aktuality o tom, co podnikám a nepodnikám, teď najdete zase na mým webu: http://www.radekjaros.cz/ Ještě jednou vám všem moc děkuju za podporu, bylo super vědět, že mi tolik lidí drží palce. Jste skvělí!

Více

Aktuální poloha

Meter

Radek Jaroš

Po přečtení knihy Himálajští tygři zatoužil být jako oni. Lidé, kteří zdolávají nejvyšší vrcholy naší planety. V 18 letech začal s horolezectvím, ve 30 poprvé okusil drogu pohybu v extrémní nadmořské výšce během expedice na Mt. Everest. Za další čtyři roky v roce 1998 stanul na jeho vrcholu. Teprve jako 12. člověk v historii, který dokázal ze severní, tibetské strany vystoupit na vrchol bez použití umělého kyslíku.

V rámci projektu „Koruna Himálaje“ chce nejúspěšnější český himálajský horolezec Radek Jaroš vystoupit na všechny osmitisícové vrcholy světa. Pouze 14 lidí stanulo na všech 14 osmitisícových velikánech bez kyslíkových přístrojů. Radek Jaroš vystoupil zatím na 13 z nich. Ke splnění vytyčeného cíle mu zbývá pouze K2.

Leze zásadně bez podpory výškových nosičů a umělého kyslíku. Na svém kontě má skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů. Je autorem knih Dobývání nebe, Hory shora a Hory, má panenko, filmových dokumentů z expedic a dalších dokumentárních filmů oceněných na filmových festivalech. Za záchranu života několika horolezců obdržel v roce 2009 hlavní cenu Fair Play od Českého olympijského výboru. V následujícím roce i od Evropského hnutí fair play.

„Do Himálaje jsem nezačal jezdit kvůli Koruně Himálaje. Byl jsem prostě horolezec. Začínal jsem lezením na skalkách doma na Vysočině. Následovaly pískovcové skály, Vysoké Tatry, Alpy, Ťan-šan, Pamír, Himálaj. V něm jsem nalezl drogu vysokých hor. Horolezectví není póza, je to životní styl. Na první expedici jsem byl rovnocenným partnerem lezci, který měl již 11 vylezených osmitisícovek. To mě povzbudilo. Po zdolání Nanga Parbatu kamarád řekl, ať je vylezu všechny, což mě ale napadlo až v okamžiku, kdy jsem vylezl Manaslu. Ale nechtěl jsem jen vrchol. Za každou cenu. Chci tam být s kamarády, lézt bez kyslíku, bez pomoci výškových nosičů. Vlastní silou a lezeckou schopností se dostat na vrchol. I cesta je cíl. A kde je vůle, tam je cesta!“

Generální partner

Generalni partner

Hlavní partneřiPartneři
Mrhat s penězi je jako mrhat s kyslíkem:

Mobilní aplikace
ČP INVEST

Kromě odhodlání a financí mohou k úspěchu výpravy přispět i moderní technologie. Mobilní aplikace ČP INVEST vám usnadní cestu na finanční vrchol. S ní máte aktuální informace o svých investicích vždy po ruce přímo ve svém chytrém telefonu.

Tato zdarma dostupná služba vám umožní pohodlně sledovat různé aspekty související s vašimi podílovými fondy.

Instalace je snadná

Klikněte pro staženíApp Store Klikněte pro staženíAndroid