Exkluzivní vstupy z výpravy na K2
Exkluzivní vstupy z výpravy na K2

Radkovi fandí i Štefan Margita

11. 8. 2014

Radek si po návratu z expedice musel na odpočinek ještě počkat. Sotva dorazil do Prahy, zaútočily na něj fotoaparáty, kamery, mikrofony a diktafony. I my jsme mu položili pár otázek a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí – třeba že by chtěl dostat kamenem do hlavy…

Hned pro začátek se nabízí dotaz, jaké to je zažívat místo zaslouženého klidu a odpočinku po návratu takový mediální kolotoč?
Jedna věc je, že ten mediální kolotoč je vlastně za dvacet let pomalu poprvý. Druhá věc je, že, jak tu párkrát padlo, jsem profesionální horolezec, tohle k tomu patří. Co si budem povídat. Ale chvíle slávy jsou krátký a pomíjivý. Je jasný, že teď ten zájem je, ale za chvíli opadne. Je to prostě práce. A dá se to brát i jako odměna. To, co se dělo včera na letišti, není u horolezectví běžný. Člověk si toho váží a svým způsobem si to užije, i když je to hektický.

Jsi vlastně celebrita, poznávají tě cizí lidé?
Docela i jo. Jednou v nemocnici mě poznal Štefan Margita a chtěl se se mnou seznámit :)

Co se bude dít teď?
Nevím přesně, ale já se o to nebojím. Od nějakých dvaceti let jsem se o sebe staral sám a po nikom jsem nic nechtěl, takže teď, když je mi padesát, to dokážu určitě taky. Samozřejmě se budu snažit letošní expedici zúročit. Uvědomuju si, že sehnat peníze na další projekt bude těžší, ale zase už nebudu podnikat nic tak finančně náročnýho. Jsem připravenej, že to bude boj, ale já bojuju celej život, takže mi to nevadí.

Profesionální horolezectví tedy na hřebík nepověsíš?
Takhle, rozhodně nepověsím na hřebík horolezectví. Je to životní styl. Horolezectví se nekončí. Ideální smrt je dostat v pětasedmdesáti letech šutrem do hlavy v severní stěně Eigeru.

Tak to se nám ulevilo. Byla by velká škoda, kdyby Radek s horami skoncoval. Ale doufáme, že žádným šutrem do hlavy ani nikam jinam nedostane!

Aktuální informace

Návrat do normálu

18.8.2014

Expedice je za náma a všechny radovánky a formality, které na mě čekaly po příletu do Prahy, mám taky úspěšně za sebou. Pokud existuje něco jako „normál“, tak se tam teď vracím. Veškerý aktuality o tom, co podnikám a nepodnikám, teď najdete zase na mým webu: http://www.radekjaros.cz/ Ještě jednou vám všem moc děkuju za podporu, bylo super vědět, že mi tolik lidí drží palce. Jste skvělí!

Více

Aktuální poloha

Meter

Radek Jaroš

Po přečtení knihy Himálajští tygři zatoužil být jako oni. Lidé, kteří zdolávají nejvyšší vrcholy naší planety. V 18 letech začal s horolezectvím, ve 30 poprvé okusil drogu pohybu v extrémní nadmořské výšce během expedice na Mt. Everest. Za další čtyři roky v roce 1998 stanul na jeho vrcholu. Teprve jako 12. člověk v historii, který dokázal ze severní, tibetské strany vystoupit na vrchol bez použití umělého kyslíku.

V rámci projektu „Koruna Himálaje“ chce nejúspěšnější český himálajský horolezec Radek Jaroš vystoupit na všechny osmitisícové vrcholy světa. Pouze 14 lidí stanulo na všech 14 osmitisícových velikánech bez kyslíkových přístrojů. Radek Jaroš vystoupil zatím na 13 z nich. Ke splnění vytyčeného cíle mu zbývá pouze K2.

Leze zásadně bez podpory výškových nosičů a umělého kyslíku. Na svém kontě má skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů. Je autorem knih Dobývání nebe, Hory shora a Hory, má panenko, filmových dokumentů z expedic a dalších dokumentárních filmů oceněných na filmových festivalech. Za záchranu života několika horolezců obdržel v roce 2009 hlavní cenu Fair Play od Českého olympijského výboru. V následujícím roce i od Evropského hnutí fair play.

„Do Himálaje jsem nezačal jezdit kvůli Koruně Himálaje. Byl jsem prostě horolezec. Začínal jsem lezením na skalkách doma na Vysočině. Následovaly pískovcové skály, Vysoké Tatry, Alpy, Ťan-šan, Pamír, Himálaj. V něm jsem nalezl drogu vysokých hor. Horolezectví není póza, je to životní styl. Na první expedici jsem byl rovnocenným partnerem lezci, který měl již 11 vylezených osmitisícovek. To mě povzbudilo. Po zdolání Nanga Parbatu kamarád řekl, ať je vylezu všechny, což mě ale napadlo až v okamžiku, kdy jsem vylezl Manaslu. Ale nechtěl jsem jen vrchol. Za každou cenu. Chci tam být s kamarády, lézt bez kyslíku, bez pomoci výškových nosičů. Vlastní silou a lezeckou schopností se dostat na vrchol. I cesta je cíl. A kde je vůle, tam je cesta!“

Generální partner

Generalni partner

Hlavní partneřiPartneři
Mrhat s penězi je jako mrhat s kyslíkem:

Mobilní aplikace
ČP INVEST

Kromě odhodlání a financí mohou k úspěchu výpravy přispět i moderní technologie. Mobilní aplikace ČP INVEST vám usnadní cestu na finanční vrchol. S ní máte aktuální informace o svých investicích vždy po ruce přímo ve svém chytrém telefonu.

Tato zdarma dostupná služba vám umožní pohodlně sledovat různé aspekty související s vašimi podílovými fondy.

Instalace je snadná

Klikněte pro staženíApp Store Klikněte pro staženíAndroid