Exkluzivní vstupy z výpravy na K2
Exkluzivní vstupy z výpravy na K2

Už jsme doma!

8. 8. 2014

Expedici očekávaly na letišti asi dvě stovky netrpělivých fanoušků. Všichni natahovali krky směrem k výstupním dveřím. Letištní SMS oznamovaly ukončení odbavení zavazadel. Měli vstoupit každou chvílí. Několik turistů s bagáží si vysloužilo předčasné ovace… Asi to je dobrý pocit, když se takhle vracíte z dovolené a na letišti vás čeká dav s transparenty, televizní kamery a objektivy fotoaparátů J Radka vítal obří nápis VÍTÁME KRÁLE HIMÁLAJE! Kromě toho čekala na letišti už šest hodin jedna skalní příznivkyně s vlastnoručně vyrobeným „transparentem“. Expedici přišel přivítat dokonce i fotograf a cestovatel Jiří Kolbaba.

Už jsou venku! Obrovský jásot, nejdříve přivítání s rodinou a nejbližšími a už to Lucka tlačí směr pódium. Hromadný pozdrav a přípitek se všemi přítomnými, bublinky byly pro všechny. „V Istanbulu jsme kvůli počasí chytli sekeru,“ informoval Radek.
„Na baru,“ dodal Martin Havlena.
Přímo na pódiu proběhlo převlékání do nových triček Koruna Himálaje. Při pohledu na Trávu svlečeného do půl těla Radek poznamenal: „Náš malý kulturista.“ Ozvala se hláška: „Bacha na to, on se 14 dní nemyl!“ A hned vzápětí: „Ty kalhoty nemusíš, Trávo!“

Živý vstup pro Radiožurnál – Pokorný asi zažíval pernější chvilky. Už mluvil do vysílání a Radek pořád nikde, nechtěli ho totiž pustit. Následovaly rozhovory s novináři, pak podpisy pro fanoušky na kde co. Foťáky cvakaly ostošest.

Celá expedice se rozloučila s tím, že se uvidí druhý den v Radiožurnálu při natáčení rozhovoru a později na tiskovce. Kluci si připili šampáněm a čepovaným pivkem. (Radkův prázdný krýgl se stal suvenýrovou kořistí.)

Aktuální informace

Návrat do normálu

18.8.2014

Expedice je za náma a všechny radovánky a formality, které na mě čekaly po příletu do Prahy, mám taky úspěšně za sebou. Pokud existuje něco jako „normál“, tak se tam teď vracím. Veškerý aktuality o tom, co podnikám a nepodnikám, teď najdete zase na mým webu: http://www.radekjaros.cz/ Ještě jednou vám všem moc děkuju za podporu, bylo super vědět, že mi tolik lidí drží palce. Jste skvělí!

Více

Aktuální poloha

Meter

Radek Jaroš

Po přečtení knihy Himálajští tygři zatoužil být jako oni. Lidé, kteří zdolávají nejvyšší vrcholy naší planety. V 18 letech začal s horolezectvím, ve 30 poprvé okusil drogu pohybu v extrémní nadmořské výšce během expedice na Mt. Everest. Za další čtyři roky v roce 1998 stanul na jeho vrcholu. Teprve jako 12. člověk v historii, který dokázal ze severní, tibetské strany vystoupit na vrchol bez použití umělého kyslíku.

V rámci projektu „Koruna Himálaje“ chce nejúspěšnější český himálajský horolezec Radek Jaroš vystoupit na všechny osmitisícové vrcholy světa. Pouze 14 lidí stanulo na všech 14 osmitisícových velikánech bez kyslíkových přístrojů. Radek Jaroš vystoupil zatím na 13 z nich. Ke splnění vytyčeného cíle mu zbývá pouze K2.

Leze zásadně bez podpory výškových nosičů a umělého kyslíku. Na svém kontě má skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů. Je autorem knih Dobývání nebe, Hory shora a Hory, má panenko, filmových dokumentů z expedic a dalších dokumentárních filmů oceněných na filmových festivalech. Za záchranu života několika horolezců obdržel v roce 2009 hlavní cenu Fair Play od Českého olympijského výboru. V následujícím roce i od Evropského hnutí fair play.

„Do Himálaje jsem nezačal jezdit kvůli Koruně Himálaje. Byl jsem prostě horolezec. Začínal jsem lezením na skalkách doma na Vysočině. Následovaly pískovcové skály, Vysoké Tatry, Alpy, Ťan-šan, Pamír, Himálaj. V něm jsem nalezl drogu vysokých hor. Horolezectví není póza, je to životní styl. Na první expedici jsem byl rovnocenným partnerem lezci, který měl již 11 vylezených osmitisícovek. To mě povzbudilo. Po zdolání Nanga Parbatu kamarád řekl, ať je vylezu všechny, což mě ale napadlo až v okamžiku, kdy jsem vylezl Manaslu. Ale nechtěl jsem jen vrchol. Za každou cenu. Chci tam být s kamarády, lézt bez kyslíku, bez pomoci výškových nosičů. Vlastní silou a lezeckou schopností se dostat na vrchol. I cesta je cíl. A kde je vůle, tam je cesta!“

Generální partner

Generalni partner

Hlavní partneřiPartneři
Mrhat s penězi je jako mrhat s kyslíkem:

Mobilní aplikace
ČP INVEST

Kromě odhodlání a financí mohou k úspěchu výpravy přispět i moderní technologie. Mobilní aplikace ČP INVEST vám usnadní cestu na finanční vrchol. S ní máte aktuální informace o svých investicích vždy po ruce přímo ve svém chytrém telefonu.

Tato zdarma dostupná služba vám umožní pohodlně sledovat různé aspekty související s vašimi podílovými fondy.

Instalace je snadná

Klikněte pro staženíApp Store Klikněte pro staženíAndroid